Založeno 1990
Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Home > O Etiketách > Jak připravit data

Jak připravit data pro tisk

Barevnost

Soubory pro tisk je třeba dodat v barevném režimu CMYK (obrázky) nebo režimu přímých barev Pantone (barevné plochy, loga). Je samozřejmě možné mít CMYK i Pantone v jednom souboru. Například pro tisk fotografie (CMYK) + dvojbarevné logo (2-krát Pantone) bude třeba 6-ti barevný tisk (obvykle flexotisk).

V případě digitálního tisku je však možno tisknout jen CMYKem (4 barvy), a proto i přímé Pantone barvy budou převedeny do CMYKu. Data dodána v RGB budou také převedena do CMYKu, a proto nebude možno garantovat požadované barevné podání (převod z režimu RGB do CMYK nedává jednoznačné výsledky). Stupnici barevnosti RAL používají malíři a natěrači a není určena pro tisk.

Obrázky

Nejvhodnější typ souboru k tisku je tiskové PDF (nikoliv PDF ze scaneru), které by mělo obsahovat všechny náležitosti. Veškeré obrázky a fotky musí mít dostatečné rozlišení (od 300 dpi výše). Objekt v nedostatečném rozlišení (méně než 300 dpi) v rastru bitmapy může být neostrý a hlavně jej nelze nijak upravovat. K nejčastějším kompresním formátům pro přenos bitmapové grafiky patří JPG, GIF a PNG.

Text, loga, značky musí být zaslány v křivkách (vektorech). Výhoda vektoru je v tom, že obrázek lze zmenšovat a zvětšovat beze změn kvality. Tisková data musí být zasílána nejlépe jako tiskové PDF, případně .psd, .ai, .cdr soubor.

Text

Unikátní fonty, pokud nejsou veřejně dostupné, prosíme dodávat v křivkách nebo je poslat také ve formátu .otf (open type font). Aby byl text viditelný okem (i za předpokladu tisku ve vysokém rozlišení), je potřeba dodržet velikost textu minimálně 6 pt, což je například pro font Arial 2,2 mm (malá písmena). Dle stávající legislativy platí pro výrobce potravin minimální výška písma 1,2 mm.

Černé texty, čárové a QR kódy prosíme zasílat pouze ve 100 % černé barvě (CMYK 0 0 0 100). Budete-li si přát, vygenerujeme pro Vás tyto kódy po obdržení Vašich základních číselných kombinací.

Jak-poslat-data-pro-tisk-spad.jpgDispozice

Vnitřní bezpečná tisková zóna je 1,5 mm od výsekové linky (hrany). V této vzdálenosti nesmí být žádné podstatné prvky designu, ani text, ani čárový kód.

Spad (Spadávka) - je označení pro přesah tisku přes okraje výsledného formátu etikety. Optimální přesah je 2 mm.

Některé fonty nejsou pro tisk vhodné. Je třeba vyzkoušet tiskem ve skutečné velikosti na Vaší stolní kancelářské tiskárně a zhodnotit sílu a viditelnost (kontrast) linky fontu (řez písma).

K jednoznačnému a vzájemnému pochopení velikosti etikety a její umístění na pásu etiket poslouží tento jednoduchý obrázek (vlevo). Naše základní definice velikosti etikety je ve formátu: A x B (šíře x výška v milimetrech).

K orientaci etikety na kotouči napomůže naše schéma, které je k dispozici zde, nebo Vám jej na požádání zašleme (každý výrobce má své značení návinu).


Etikety na zakázku

Jsme schopni etikety upravit dle přání zákazníka, navrhnout nový vzhled nebo vytvořit zcela novou etiketu. Jakékoliv změny a úpravy z naší strany zasíláme zpět ke korektuře a netiskneme dříve, než je zákazník odsouhlasí. Poté data považujeme za „ostrá“.

Nejsme odpovědní za formální náležitosti etikety – nehodnotíme uspořádání, gramatiku, výšku písma a vhodnost výběru designu, kontrolujeme pouze správnost dat pro tisk. Můžeme doporučit změny (pouze před tiskem – při kontrole dat v našem grafickém oddělení). Pokud najdeme výraznou neshodu, na které budete trvat, zašleme Vám naše písemné vyjádření, které je nutné potvrdit svým souhlasem a pokynem k tisku.

 V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

 

Vektorová vs. rastrová grafika

Jak-poslat-data-pro-tisk.jpg

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.